Rekordowo szybka instalacja turbiny wiatrowej

Niewielu zdaje sobie z tego sprawę z tego, że instalacja turbiny wiatrowej to niezwykle trudne zadanie. Zapewne jeszcze mniej osób miało okazje być naocznym świadkiem realizacji takiego przedsięwzięcia, by móc potwierdzić, iż rzeczywiście tak jest.

Jest to pracochłonne i skomplikowane zajęcie, w trakcie którego należy zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Już samo dostarczenie elementów siłowni wiatrowej na miejsce instalacji to przedsięwzięcie niezwykle karkołomne od strony technicznej i skomplikowane logistycznie. Poszczególne elementy z których wykonana jest cała konstrukcja, a więc wieża, łopaty wirnika – nie tylko sama gondola z turbiną mają dość pokaźne rozmiary i niekiedy do transportu wymagają innych środków niż samochody ciężarowe.

Jednakże od każdej reguły istnieją wyjątki. Montaż turbiny dla MWRA (Massachusetts Water Resources Authority’s) w Charlestown w stanie Massachusetss (USA) został wykonany w rekordowo krótkim czasie. Cały okres prac począwszy od przygotowania fundamentu i wykonania przyłącza energetycznego trwał około 3 tygodnie. Na szczególna uwagę zasługuje jednak fakt iż sam proces instalacji turbiny wiatrowej zamknął się w ciągu kilkudziesięciu minut. Tak to nie pomyłka – siłownia wiatrowa z turbiną mocy 1,5 MW i wysokości około 364 stup (ok. 111m – maksymalna wysokość z uwzględnieniem rozpiętości wirnika) została postawiona w tak krótkim czasie.

Powstała elektrownia wiatrowa będzie generować około 3 MWh energii elektrycznej rocznie co pozwoli zaoszczędzić MRWA od 270 do 300 tysięcy dolarów w każdym roku jej działania.

About the author