Powstaje potężny park solarny we Francji

Les Mees we FrancjiNie tak dawno pisaliśmy o tym, że nasi zachodni sąsiedzi Niemcy rozbudowali jedną ze swoich elektrowni słonecznych w pobliżu miejscowości Senftenberg (Niemcy rozbudowują swój największy park solarny). Nie minął miesiąc a a tym razem to zachodni sąsiedzi Niemiec – Francuzi oddali do użytku kolejny potężny jak na warunki europejskie park solarny – Solar Park Mees Les.

Francuzi „nie gęsi” swój park solarny mają

Zlokalizowana na płaskowyżo La Mees Colle w pobliżu francuskich Alp elektrownia posiada 112 tys paneli PV rozłożonych na powierzchni blisko 70 ha. Wykonawcą obiektu jest spółka z grupy Siemens. Zebrane w 6 zespołów panele słoneczne posiadają moc ok. 31 MW która to jest w stanie zasilić zieloną energią prawie 12 tys gospodarstw domowych w prowincji Alpes de Haute Provence.

W przypadku tak dużej inwestycji istotny jest jej wpływ na środowisko, a przede wszystkim na krajobraz regionu. Wpływ ten został zminimalizowany i tak oto powstała jedna z najbardziej malowniczo położonych elektrowni słonecznych na świecie.

Prace nad elektrownią jeszcze się nie zakończyły gdyż docelowo będzie ona dysponować mocą 100MW a panele słoneczne przykryją powierzchnię około 200 ha – co uczyni z tego obiektu największą pod względem powierzchni i mocy elektrownię słoneczną we Francji.

About the author