Planet Solar – katamaran zasilany energią słoneczną

Planet Solar Wspaniała sylwetka i całkowicie ekologiczny, bazujący w 100% na energii słonecznej napęd charakteryzuje katamaran Planet Solar. Jest to obecnie największa jednostka pływająca w pełni korzystająca z napędu elektrycznego do którego energie dostarcza promieniowanie słoneczne.

Na pomysł zbudowania słonecznego jachtu wpadł szwajcarski inżynier elektronik Raphael Domjan zainspirowany potęgą promieniowania słonecznego którą doświadczył podczas pobytu na Islandii. Projekt Katamaran zaprojektował Jens Langwasser, a jego dzieło zwodowane zostało 10 marca 2013 roku w stoczni w Kilonii (Niemcy) na Morzu Bałtyckim.

Planet Solar konstrukcja

Statek jest autonomiczną jednostką na której wszystko funkcjonuje dzięki energii elektrycznej uzyskiwanej z energii słonecznej począwszy od silników poprzez kuchnię na aparaturze badawczej kończąc.

Planet Solar Nie jest to jednostka mała gdyż jej wymiary wynoszą odpowiednio: długość: 32 metry, szerokość: 16 metrów, wysokość: 6,3 metra. Kadłub katamaranu jest wykonany z niezwykle lekkich, a zarazem bardzo wytrzymałych materiałów kompozytowych, które nadają jachtowi futurystyczny wygląd. Jednostka porusza się ze średnią prędkością około 5 węzłów (9,25 km/h), podobnie jak żaglowiec przy średnim wietrze. Za zasilanie Planet Solar odpowiadają ogniwa słoneczne, których aktywna powierzchnia wynosi 512 m kwadratowych, a maksymalna moc 93,5 kW (efektywność konwersji energii słonecznej ogniw to 18,8%). Energia elektryczna magazynowana jest w 6 litowo-jonowych akumulatorach, z których energia wystarcza na pokonanie 300 km do ich całkowitego rozładowania.

Planet Solar w Monako

Solar Planet wsławił się rejsem dookoła świata w trakcie, którego pokonał blisko 60 tys. km w przeciągu 600 dni. Na stałe załogę katamaranu tworzą cztery osoby. Podstawową misją jednostki było zwrócenie światu uwagi na konieczność stosowania energii słonecznej jako energii w najczystszej postaci. Ostatnio katamaran brał także udział w programie Planet Solar Deep Water, który koncentrował się na fizycznych i biologicznych pomiarach Prądu Zatokowego.

Planet Solar Phuket

Gwoli ścisłości warto dodać, iż Planet Solar nie jest jedynym projektem w pełni ekologicznego zasilanego energią słoneczną okrętu. Pierwszą tego typu jednostką, choć nie tak futurystyczną, zasilaną przez system ogniw słonecznych był katamaran Sun 21, który w grudniu 2006 roku wypłynął z Hiszpanii, aby po 13 tys. km dotrzeć na początku maja 2007 roku do Nowego Jorku.

About the author