Mieszkania oddane do użytku w pierwszym półroczu 2009 r.

Kilka dni temu Główny Urząd Statystyczny opublikował informację o ilości mieszkań oddanych do użytku w pierwszym półroczu 2009. Według tych danych od stycznia do czerwca 2009 roku do zostało oddanych około 76,000 mieszkań, czyli prawie 10% więcej niż w tym samym okresie roku 2008!

Mało tego, jeśli wnikliwiej przeanalizujemy podane przez GUS dane to dostrzeżemy, że liczba nowych mieszkań oddanych przez deweloperów jest aż o 23% wyższa (!) niż w tym samym okresie ubiegłego roku. A konkretnie – w pierwszych 6 miesiącach roku 2008 do użytku zostało oddanych 29,000 mieszkań, natomiast w roku 2009 już ok. 35,700.

Wygląda na to, że deweloperzy właśnie zaczynają oddawać do użytku mieszkania, których budowę rozpoczęli w czasie boomu na rynku nieruchomości. Jednak z racji na ograniczenie akcji kredytowej przez banki oraz brak akceptacji wysokich cen przez obecnych kupujących duża część nowych mieszkań wciąż czeka na nabywców.

Jest to dobra wiadomość dla nas, osób planujących kupno mieszkania. Jeśli nadwyżka niesprzedanych mieszkań się utrzyma, lub nawet wzrośnie, ceny mogą jeszcze znacznie spaść. Już w tej chwili spadek cen mieszkań deweloperskich jest widoczny, niektórzy poznańscy deweloperzy obniżyli ceny nawet o 20% w ciągu ostatniego roku.

Zobaczymy jak sytuacja na rynku nowych mieszkań będzie się kształtować w ciągu najbliższych miesięcy, jednak stan obecny może napawać optymizmem.

About the author