Jak zamontować sufit podwieszany

Jak zamontować sufit podwieszany

Sufity podwieszane są coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem przy wykańczaniu stropów. Dlaczego? Ich montaż jest znacznie prostszy niż klasyczne murowanie stropów, nie wiąże się też z poważniejszymi wydatkami. Podwieszany sufit składa się po prostu z gładkich płyt, które są mocowane do stropu za pomocą systemu wieszaków i wkrętów. W ten sposób znacznie prościej uzyskać gładką i równą powierzchnię sufitu. Co więcej, nie musimy do założenia podwieszanego sufitu angażować ekipy fachowców. Montaż można z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie, nawet jeśli nigdy wcześniej nie zajmowaliśmy się taką pracą. A gdy wykorzystamy do podawania płyt specjalny podnośnik, nie będziemy nawet potrzebowali dodatkowych osób do pomocy.

Płyty sufitowe nie są bardzo ciężkie, ale oczywiście trudno nam będzie taką płytę dość pokaźnych rozmiarów wnieść na drabinę, dlatego właśnie wykorzystuje się wspomniane podnośniki. Jest to stosunkowo niewielki sprzęt, stawiany na podłodze, na którym umieszcza się pojedynczą płytę. Po uruchomieniu podnośnika, płyta powoli wędruje do góry aż zetknie się ze stropem. Płyta zostaje wtedy dociśnięta do powierzchni sufitu, a naszym zadaniem jest jej przymocowanie na stałe. W przypadku gdy nie chcemy korzystać z pomocy mechanicznego podnośnika, potrzebna nam będzie pomoc osób trzecich, które pomogą nam podnieść płytę do góry.

Gdy już wszystkie płyty będą przymocowane do stropu, pozostają tylko prace wykończeniowe. Gotowy sufit podwieszany można dowolnie pomalować, pamiętając tylko o tym, aby dobrać rodzaj farby do materiału, z którego wykonane są płyty sufitowe. Innym rozwiązaniem jest położenie na suficie tapety albo folii dekoracyjnych. Na rynku dostępne są też droższe płyty sufitowe, które są już fabrycznie wykończone, nie wymagają więc po ich instalacji dodatkowego malowania. Są też prostsze w utrzymaniu, ponieważ dzięki powłoce antystatycznej są odporne na kurz i inne zanieczyszczenia. W razie uszkodzenia sufitu podwieszanego, wystarczy tylko wyjąć zniszczony fragment i zastąpić go nowym.

About the author