Jak zamontować okna

Jak zamontować okna

Większość mieszkańców starych bloków decyduje się na wymianę starych drewnianych okien na nowe. Obecnie ramy okien wykonywane są przede wszystkim z PCV. Jednak tym, co odróżnia nowe okna od starych, jest przede wszystkim ich super szczelność. Dzięki takim oknom z mieszkania ucieka znacznie mniej ciepła, co ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza zimą, kiedy ogrzewamy swoje mieszkania. Jednak samodzielny montaż okien może się okazać zadaniem ponad nasze siły, dlatego znacznie rozsądniej jest zamówić do tej pracy wykwalifikowaną ekipę. Zazwyczaj jest to grupa pracowników firmy, u której kupujemy nowe okna – takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze, bo cena obu usług, czyli kupna ram i ich montażu, jest liczona łącznie i jest niższa, niż gdybyśmy osobno kupili okna i wynajęli inną firmę do ich założenia.

Montaż okien zaczynamy od dokładnego wymierzenia wszystkich ram. Pomiary muszą być wykonane bardzo starannie, bo nawet jeden centymetr różnicy może spowodować to, że ekipa będzie zmuszona poszerzać otwór okienny, albo co gorsza nowe okna będą węższe niż otwór i pojawi się problem z wypełnieniem luki. Z tego względu najlepiej będzie zaprosić do domu przedstawiciela firmy, który sam zrobi wszystkie niezbędne pomiary, a dodatkowo może nam zaproponować inne rozwiązania, na przykład zastąpienie dwóch skrzydeł okiennych jednym większym oknem. Przy składaniu zamówienia musimy też wiedzieć, które z okien będą się tylko otwierały do wewnątrz, a które dodatkowo będą miały opcję uchylania.

Możemy też przy nowych oknach zdecydować się na inną stronę otwarcia, a więc okno otwierane do tej pory na lewo będzie się teraz otwierać na prawo. Możemy też zmienić rozkład poszczególnych okien albo ich wymiary, choć w tym przypadku musimy wziąć pod uwagę to, że na takie zmiany w aranżacji frontowej ściany budynku może nie wyrazić zgody administrator naszego bloku. Bezpośrednio po montażu okien powinny one zostawać zamknięte przed pewien czas, tak aby substancje użyte do montażu zdążyły zastygnąć i stwardnieć.

About the author