Jak malować ściany

Jak malować ściany

Malowanie ścian to najprostszy sposób na odświeżenie pomieszczenia albo na zmianę jego wystroju. Dzięki współczesnym narzędziom do malowania nie jest to już tak czasochłonne zajęcie jak dawniej i każdy może się taką pracą zająć samodzielnie. Do malowania ścian możemy używać różnego rodzaju pędzli. Te największe i najszersze służą do malowania dużych, płaskich powierzchni. Tych mniejszych używamy wtedy, gdy malujemy ściany w pobliżu okien i drzwi, a najdłuższe i lekko zakrzywione pędzelki pomogą nam pomalować grzejniki i ścianę za nimi. Zabierając się za malowanie ścian powinno się dla bezpieczeństwa zabezpieczyć wszystkie meble i cenne sprzęty.

Jeśli nie mamy zaufania do własnej precyzji, możemy też dodatkowo zabezpieczyć drzwi i okna naklejając na nich specjalną folię ochronną.Taką samą folię możemy też położyć na podłodze na styku ze ścianą. Sami też powinniśmy się zabezpieczyć przed przypadkowych chlapnięciem, zwłaszcza wtedy, gdy malujemy wyższe partie ściany albo sufit. Oprócz pędzli, do malowania ścian możemy też użyć specjalnych wałków malujących. Są one dużo wygodniejsze od pędzli, rozprowadzają farbę bardziej równomiernie i nie chlapią tak mocno. Wałki też są w kilku rozmiarach, stosownie do tego, którą część ściany malujemy w danej chwili. Wałki zamocowane są na rączkach o różnej długości.

Gdy więc malujemy ścianę na wysokości swoich ramion i tułowia, najwygodniejsze będą krótkie rączki, ale przy malowaniu wyższych partii lepiej będzie się nam posługiwać wałkiem na dłuższym kijku. Jednak zanim zaczniemy nakładać farbę, musimy sprawdzić stan odnawianej ściany. Jeśli jest czysta, nadaje się od razu do malowania. Jeśli przybrudzenia są większe, najpierw przyda się ją umyć. Zwykle wystarczy zwykła gąbka nasączona detergentem, ważne jednak aby nie była zbyt wilgotna. Potem tylko czekamy, aż ściana wyschnie i możemy malować. Gdy jednak ściana jest mocno zniszczona, potrzebne będzie usunięcie całej warstwy starej farby, a nawet skucie tynku i wyrównanie powierzchni ściany.

About the author